Шлях стомованого до безкоштовного забезпечення

Шлях стомованого до безкоштовного забезпечення

Одне з самих нагальних питань для стомованих – наявність калоприймачів.

-Чи може стомований в Україні отримувати калоприймачі за рахунок держави?

-Так, може. Але на безкоштовне забезпечення мають право тільки люди, котрі мають підтверджену  групу інвалідності.

Безкоштовне забезпечення інвалідів в Україні засобами реабілітації гарантовано Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (від 21.03.1991)

Цей Закон визначає основи соціальної  захищеності  інвалідів в   Україні  і  гарантує  їм  рівні  з  усіма  іншими  громадянами можливості для  участі  в  економічній,  політичній  і  соціальній сферах життя суспільства, створення  необхідних  умов,  які  дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і   громадянина   та  вести  повноцінний  спосіб  життя  згідно  з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

-Чи мають право стомовані на безоплатне забезпечення саме калоприймачами?

-Саме ст.38 даного Закону дає відповідь на дане питання: 

Інвалідам і дітям-інвалідам надаються безоплатно або на пільгових умовах послуги з соціально-побутового і медичного обслуговування,  технічні  та інші засоби реабілітації (засоби для пересування,  протезні  вироби,  сурдотехнічні  засоби,   мобільні телефони   для  письмового  спілкування  тощо),  вироби  медичного
призначення (індивідуальні пристрої,  протези очей,  зубів, щелеп, окуляри, слухові та голосоутворювальні апарати, ендопротези, сечо- та калоприймачі  тощо)  на   підставі   індивідуальної   програми реабілітації.

Тобто, аби стомованому мати право на безкоштовне забезпечення, в першу чергу необхідно отримати групу інвалідності та індивідуальну програму реабілітації (ІПР). Варто зазначити, що наявність індивідуальної програми реабілітації (ІПР) є обов’язковою, аби стомований мав право на безкоштовне забезпечення калоприймачами. В ІПР лікар має зробити відмітку, що стомований «потребує» калоприймачі. Згідно Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» (від 06.10.2005) індивідуальна програма реабілітації інваліда є обов’язковою для виконання. (Розділ V, ст.23).

Коли стомований отримав групу інвалідності виникає питання – куди звернутись і де саме можна отримати калоприймачі.

Відповідь на це питання нам дає Постанова КМУ«Про затвердження Державної типової програми реабілітації інвалідів»  (від 08.12.2006) в якій чітко розписано хто є надавачем послуги. Навпроти технічних засобів сечо-/калоприймач зазначено – заклади охорони здоров’я.

Що це означає для стомованого? В першу чергу те, що калоприймачі стомований повинен отримати в ЦПМСД (поліклініка) за місцем проживання. Але є певна процедура, котру повинен пройти стомований.

Порядок даної процедури чітко відображений в Постанові КМУ «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів і дітей-інвалідів технічними та іншими засобами» (від 03.12.2009). Тобто згідно п.7 даної Постанови інвалід повинен звернутись з заявою встановленого зразка та надати зазначений перелік документів.

Дуже часто стомовані звертаються усно до поліклініки і так само усно отримують відмову. Тому, ключовим моментом є саме письмове звернення. Дуже бажано до Вашої заяви додати супровідний лист в якому поросити надати чітку відповідь – коли я можу отримати калоприймачі. Обов’язково попросити надати письмову відповідь, в термін передбачений законом.

Якщо у Вас виникли питання з приводу безкоштовного забезпечення, Ви можете звернутись на гарячу лінію для стомованих пацієнтів та отримати вичерпні відповіді.

 

Гаряча лінія для стомованих пацієнтівГаряча лінія для стомованих пацієнтів