
Коли в дитини стома
Автор статті лікар-психолог – Анна Зубрило
Коли в дитини стома, батьки дуже часто хвилюються. Проте кожному потрібно пам’ятати, що саме від ставлення батьків дуже залежить самопочуття дитини, її ставлення до стоми, а також майбутні взаємостосунки з людьми, які будуть поруч. Батьки повинні зрозуміти (і повторювати собі це щодня), що, незважаючи на проведену операцію, їхня дитина є абсолютно нормальною, тільки має певні особливості здоров’я, що потребують окремої уваги та додаткових знань.
Дітям, зі стомою батьки повинні прищеплювати необхідні навички, що допоможуть їм справитися з багатьма труднощами, які можуть спіткати їх у майбутньому.
Батьки мають постійно створювати здорову атмосферу в родині. Основне їхнє завдання – дати зрозуміти дитині, що вона цілком звичайна. Якщо ж рідні сприймають дитину як хвору, надмірно акцентують на цьому увагу, надмірно опікають її, то, звичайно, нормальної дитячої реакції можна не чекати.
Щоб звикнути до змін у житті, батькам та дитині потрібна допомога, підтримка зі сторони. Співробітники лікарні, родичі, друзі та батьки, у яких є також дітки зі стомою, можуть надати значну підтримку родині.
У школі класний керівник, медсестра та лікар обов’язково повинні знати, що дитина має стому. Це запорука того, що за необхідності вони контролюватимуть заміну калоприймача, що дитина завжди може вийти з класу з поважної причини.
Пояснювати дитині те, що з нею відбулось, треба прямо та коротко, констатуючи сам факт та уникаючи порівнянь з іншими дітьми.
Слід враховувати вікові особливості дитини. На них треба зважати, формуючи ставлення до змін у житті.
У Вашої дитини виведена стома? Або була стома? Надсилайте свої коментарі та задавайте питання автору статті – лікарю-психологу Анні Зубрило.
Використання інформації дозволяється за умови посилання та згадки першоджерела.